אל תזרקו, תשפצו! המדריך השלם לצביעת וחידוש רהיטים

רוצים לשדרג את השידה הישנה של סבתא? להקליל את האווירה הכבדה בפינת האוכל? לשנות את הצבע של עריסת התינוק? כל רהיט יכול לקבל חיים חדשים באמצעות צבע מתאים. קבלו את המדריך השלם לחידוש ושדרוג רהיטים.

בשנים האחרונות הפך שיפוץ רהיטים למגמה טרנדית, ולא בכדי. שיפוץ רהיטים משתלם יותר כלכלית מקניית רהיט חדש, הוא ידידותי יותר לסביבה ומאפשר לכל אחד להעניק בקלות ובכיף ייחודיות ואופי לרהיטים שאנחנו רגילים לראות בכל בית. כדי לעזור לכם ללמוד איך לשפץ בעצמכם כל רהיט עץ או פורמייקה, הכנו עבורכם את המדריך הבא.

צביעת רהיטים יכולה לשנות את המראה שלהם באופן ניכר-חידוש שולחן וכיסאות

תכנון וציוד נדרשים לקראת חידוש רהיטי העץ שלכם

לפני שאתם מתחילים בצביעה, חשוב להחליט מראש איך אתם רוצים שתיראה התוצאה הסופית: ניתן לצבוע עץ במראה אטום או במראה שקוף. מראה שקוף מאפשר לראות את הטקסטורה של העץ מבעד לצבע, בעוד שמראה אטום מעלים אותה. קחו בחשבון שלא ניתן להחזיר רהיט עץ שנצבע בצבע אטום למראה ולצבע המקורי שלו.

למראה עץ טבעי, השתמשו בורנית לעץ על בסיס מים, שקוף או בכל גוון שתרצו. 
אם אתם מעדיפים רהיט צבוע בצבע אטום, ציבעו אותו בפוליאור על בסיס מים (מט, משי, מבריק או מטאלי) - צבע ידידותי לסביבה, שמתאים אפילו לצביעת חדרי תינוקות וילדים, וניתן לגיוון ב- 1650 גווני מניפת הצבעים.

פרט לצבע עץ, חשוב לבחור גם מברשות וכלי צביעה אחרים איכותיים, שלא ישירו שיערות לתוך הצבע. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, שיידע לעזור לכם לבחור את כלי הצביעה המתאימים ביותר לרהיט אותו תרצו לצבוע, כדי שתוכלו ליהנות ממראה מושלם בסיום התהליך.

מגוון מוצרי טמבור לצביעת וחידוש רהיטים

הכנה לפני צביעת רהיטים – הסבלנות משתלמת

  • לפני תחילת הצביעה הסירו את כל שכבות האבק והלכלוך מהרהיט בעזרת מטלית לחה ושייפו כל צבע מתקלף באמצעות נייר שיוף עדין. אם אתם מעדיפים צבע אטום, מומלץ לשייף בנייר שיוף גס יותר, כדי ליצור חספוס עדין שיסייע להיקשרות חזקה של שכבות הצבע.
  • אם קיימים פגמים קטנים ברהיט, תקנו אותם באמצעות דבק שפכטל 2000. אחרי הייבוש, שייפו שוב, כדי להחליק את פני העץ ונקו שוב את הרהיט מאבק. השלב הזה חשוב במיוחד, כדי להבטיח שהצבע יחזיק לאורך זמן.
  • כסו היטב איזורים שאינם נצבעים או איזורים שנצבעים בגוונים שונים בעזרת מסקינגטייפ מנייר (אפשר להחליש את חוזק המסקינגטייפ על ידי הדבקתו על בד).
  • הניחו את הרהיט בסביבה מוארת ככל האפשר, כדי שתוכלו להבחין בקלות בפגמים בעץ ובאחידות של שכבות הצבע. המקום האידאלי לצביעה הוא בחוץ, באור השמש, אבל אם אין לכם אפשרות כזו, השתדלו לצבוע בחדר מואר היטב. העמידו את השידה על יריעת ניילון או קנבס, שתספוג את הלכלוך וטפטופי הצבע, והחליפו לבגדי עבודה. מוכנים? אנחנו מתחילים!

 כך תכינו את רהיט העץ שלכם לצביעה

צביעה רהיטים נכונה לקבלת תוצאה מושלמת

  • קיראו היטב את הוראות השימוש המופיעות על גבי מיכל הצבע. לכל צבע יש הנחיות יישום המתאימות לו, ורק שימוש נכון על פי ההוראות יבטיח לכם תוצאה איכותית.
  • סוד חשוב של משפצי רהיטים מקצועיים, שמסייע להגיע לתוצאה מושלמת, הוא "יותר שכבות, פחות צבע". כלומר, אל תנסו להגיע לצביעה ולאטימה מוחלטת של הצבע כבר בשכבה הראשונה. צבעו שכבה דקה של צבע, חכו לייבוש מלא ואז צבעו שכבה נוספת, עד שתגיעו לתוצאה הרצויה. צביעה כזו תמנע מקרים של אי אחידות בצבע ותבטיח תוצאה מקצועית. חשוב לצבוע את הרהיט ב-2 שכבות דקות לפחות.

צביעת רהיטי עץ כמו מקצוענים

 צביעת פורמייקה

כמעט בכל בית בישראל נמצא לפחות רהיט אחד מפורמייקה. הפורמייקה, שהייתה באופנה לפני שנים רבות, אמנם מתבלה עם השנים, אך גם רהיטים ישנים מפורמייקה אפשר להפוך בקלות לחדשים ומעוצבים.
לצביעת רהיט מפורמייקה, שייפו את פני השטח שיוף קל בעזרת נייר ליטוש דק, בכדי לחספס את השטח ולאפשר לצבע אחיזה טובה יותר. יש לנקות את הפורמייקה מלכלוך ושומנים בעזרת מים וסבון, או כל חומר ניקוי ביתי אחר.  צבעו שכבה אחת של צבע יסוד רב שימושי על בסיס ממס והמתינו שעה עד לייבוש מושלם. לאחר ייבוש מלא ציבעו 2 שכבות בפוליאור על בסיס מים בגוון שבחרתם.

צביעת פורמייקה

עכשיו כשהשידה הישנה של סבתא שוב עומדת בגאווה במרכז הבית, תוכלו להמשיך לעצב את הסלון כולו. בהצלחה!אולי יעניין אותך גם: