המדריך לאיטום ולחיפוי חדרים רטובים

 

פעולות האיטום והחיפוי של החדר הרטוב נועדו להבטיח את עמידותו ללחות ולרטיבות לאורך זמן. כדי להימנע מטעויות קריטיות בעת איטום מקלחת, אמבטיה או כל חדר רטוב אחר, מומלץ לבצע את האיטום בהתאם להנחיות ולהוראות מפי גורמי מקצוע המוסמכים לכך.

פעולות איטום
 

איטום מקלחת
 

איטום מקלחת, כולל איטום רצפת המקלחת בצורה הנכונה, תבטיח את עמידות האיטום לאורך זמן. על מנת שפעולות איטום אלו יעברו בהצלחה ויסייעו לכם למנוע כשלים משמעותיים, יצרנו את המדריך לאיטום ולחיפוי חדרים רטובים. מדריך זה מחולק לשניים: החלק הראשון עוסק בפעולות האיטום והחלק השני עוסק בפעולות הדבקת החיפוי.
 

חלק ראשון: איטום חדרים רטובים

פעולת האיטום של החדר הרטוב מתחלקת לשניים: איטום קירות ואיטום רצפות.

איטום רצפות

ההכנות המקדימות לפני ביצוע איטום הרצפות בחדרים הרטובים כגון מקלחת, הינן חשובות ביותר ובעלות השפעה מכרעת על טיב האיטום.

ריכזנו עבורכם את פעולות ההכנה החשובות:

  • יצירת רולקה בין הקיר לרצפה וביטון צנרות האינסטלציה (מי דלוחין).
  • הרטבה קלילה של הרצפה לפני ביצוע הפריימר – במטרה להסיר חלקיקי אבק שיפריעו לחומר להיצמד לתשתית.
  • מריחת פריימר בעזרת מברשת ולא רולר – על מנת שנוכל להגיע לכל החורים והחריצים שרולר לא יכול להגיע אליהם. כמות החומר הנדרשת לפריימר היא 250-200 גרם למ"ר.
  • המתנה לייבוש במשך 2-4 שעות, בהתאם לתנאי מזג האוויר.

ביצוע האיטום:

  • לאחר ייבוש הפריימר ניתן להתחיל לבצע איטום ביטומני הידרומסטיק בשתי שכבות, שתי וערב. סה"כ כמות החומר הנחוצה: 3-4 ק"ג למ"ר לשתי השכבות יחד. יש להמתין לייבוש מלא כ- 72 שעות. לאחר הייבוש על מנת לשלול נזילה יש לבצע בדיקת הצפה. לאחר בדיקת ההצפה יש לרוקן את המים ולבצע את עבודת הריצוף. על מנת להגן על חומר האיטום הביטומני, מומלץ להניח בד גאוטכני.
  • חשוב ביותר! אין לעלות עם החומר הביטומני מעבר ל- 20 ס"מ מגובה רצפת הבטון. זאת מכיוון שדבק צמנטי (המשמש להדבקת אריחי הקרמיקה) לא נצמד לאיטום ביטומני: במידה והחומר הביטומני יחרוג מגובה 20 ס"מ ויעלה על הקיר עצמו, האריחים שיודבקו עליו עלולים להינתק.

איטום קירות

בשונה מהדעה הרווחת, ביצוע הרבצה צמנטית וטיח מיישר אינם מספיקים כאשר רוצים לייצר הגנה מיטבית מפני רטיבות. על מנת למנוע חדירת מים, חשוב להשתמש באיטום צמנטי חד-רכיבי.

מדוע חשוב להשתמש בחומר איטום חד-רכיבי? שימוש בחומר דו-רכיבי לצורך איטום חדרים רטובים, יוצר כשלים חמורים המובילים להתנתקות אריחים מהקיר. זאת מכיוון שהחומר הדו-רכיבי יוצר בין שכבות האיטום קרום ניילון, שמתקשה לשאת את משקל הדבק והאריחים. ההמלצה שלנו היא להשתמש בהידרוסיל 90 – חומר איטום חד-רכיבי קל ומהיר ליישום, המיועד לאיטום הקירות בחדרים הרטובים. 

אין צורך לאטום את כל הקירות בחדר הרטוב, אלא רק את הקירות שבאים במגע ישיר עם מים: אזור המקלחון (בשטח של 90 ס"מ על 90 ס"מ) וגב האמבטיה (אם יש כזו).

מוצרי איטום חדרים רטובים

חלק שני: הדבקת אריחים בחדרים רטובים

הרבה לפני שמדביקים את האריחים, חשוב לבצע הכנה נכונה של התשתית. הכנה לקויה עלולה להסב נזקים כבדים לתשתית ולאריחים, להצריך עבודה חוזרת ולייצר הפסדים בלתי מחויבים. פעולות ההכנה משתנות בהתאם לסוג התשתית עליה מודבקים האריחים: תשתיות צמנטיות ולוחות גבס ותשתית של בלוקי גבס.

1. הדבקת אריחים על גבי תשתיות צמנטיות

אחת השגיאות שמובילות לפגיעה באריחי הקרמיקה והתשתיות, היא הדבקת האריחים על גבי משטח שאינו מיושר ומפולס: לפעמים, כאשר מקלפים את האריחים הישנים, חלק מהתשתית מתקלפת, וכדי ליישר אותה יש נטייה להשתמש בשכבה עבה מידי של דבק.

השימוש בכמויות גדולות של דבק לצורך יישור התשתית מייקר את עלות העבודה והחומר, וחושף אותה לכשלים עתידיים. זאת ומאחר ולאחר הייבוש, שכבת הדבק העבה עלולה לגרום להתכווצות ולסדיקת האריח. לכן, בטרם מדביקים את האריחים, יש לוודא שהתשתית מפולסת ותקינה, כולל ביצוע הרבצה וטיח במידת הצורך. רק לאחר מכן אפשר להשתמש בדבק בעובי הרלוונטי (עד 7 מ"מ עפ"י דרישות התקן).

על מנת להגיע לרמת היישור והפילוס הדרושה בתשתית הצמנטית, יש לבצע הרבצה צמנטית 82 (להוסיף לינק למוצר) כשכבת בסיס על גבי בלוק או בטון. לאחר מכן יש להשתמש בטיח מיישר לחיפויים קשיחים - אנחנו ממליצים על טיח צמנטי מסוג T38. על מנת להגיע לקירות ישרים ומפולסים במיוחד ניתן להיעזר במייקים (סרגלי אלומיניום). יש להקפיד שהעובי הכולל של מערכת הטיח לא יעלה על 3 ס"מ, בהתאם לדרישת התקן.

לצורך הדבקת האריחים על גבי התשתית הצמנטית או לוחות הגבס, אנו ממליצים להשתמש בגשר בונד 51 סופר – דבק זה מותאם לאריחים בעלי ספיגות גבוהה, המאפיינים חדרים רטובים. כאשר משתמשים בדבק צמנטי דוגמת גשר בונד 51 סופר על גבי לוחות גבס, יש ליישם פריימר (יסוד קושר לבלוקי גבס). יישום הפריימר בין האריח לחומר הצמנטי יוצר חציצה, שמונעת ריאקציה של טחב והתנתקות אריחים מהגבס.

2. הדבקת אריחים על גבי בלוקי גבס

לצורך הדבקת האריחים על גבי בלוקי גבס, אין להשתמש בדבק צמנטי כגון גשר בונד 51 סופר. אנו ממליצים להשתמש בשרמיק – דבק אקרילי המיועד להדבקה דקה ומותאם לחדרים רטובים.

 

במיוחד כאשר מדובר בהחלפת אריחים בחדרים רטובים, ההמלצה שלנו היא לוודא שהתשתית מיושרת ומפולסת עוד לפני שמדביקים את האריחים החדשים.  

לפרטים נוספים ולייעוץ מקצועי אנחנו מזמינים אתכם לפנות למוקד המומחים שלנו: 6477*אולי יעניין אותך גם: